Odpowiedź na interpelację nr 7770

Informacje pochodzą ze stron sejmowych.    http://www.sejm.gov.pl

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury na interpelację nr 7770

w sprawie wątpliwości co do zgodności z prawem unijnym zmian w rozporządzeniach dotyczących opłat za rejestrację i przegląd techniczny samochodów sprowadzanych z państw członków Unii Europejskiej


Szanowny Panie marszałku! W związku z Pana wystąpieniem z dnia 21 lipca 2004 r. Nr SPS-0202-7770/04 przekazującym interpelację Pana Posła Grzegorza Dolniaka w sprawie planowanych opłat za rejestrację i przeprowadzenie badań technicznych pojazdów sprowadzanych z państw - członków Unii Europejskiej uprzejmie wyjaśniam:

   a) resort infrastruktury nie planował i nie planuje wprowadzenia drastycznie wyższych opłat związanych z rejestracją i przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów dla ww. pojazdów. Sygnały, jakie docierają do biura poselskiego Pana Posła Grzegorza Dolniaka o tym, że ww. opłaty miałyby wzrosnąć wielokrotnie w stosunku do obecnych nawet do wysokości 5000 zł, nie znajdują potwierdzenia w przygotowywanych przez nasz resort regulacjach.

   b) na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.) Minister Infrastruktury posiada upoważnienie do wydania następujących przedmiotowych rozporządzeń w sprawie:

   - wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdu,

   - wysokości opłat za kartę pojazdu,

   - wysokości opłat za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów.

   c) uprzejmie informuję, że resort infrastruktury planuje zmianę wysokości opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego z tytułu wydania nowych wzorów tych dokumentów i wprowadzenia centralnej personalizacji dowodów rejestracyjnych, ale szacuje się, że spowoduje to ogólnie wzrost opłat za wydanie dokumentów przy rejestracji pojazdów o ok. 9 zł. Należy dodać, że opłaty te nie były zmieniane od 2001 r., a koszty wytwarzania dokumentów i wykonywania określonych czynności związane z tymi opłatami w międzyczasie również wzrastały.

   Planowana jest również nowelizacja rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie badań technicznych pojazdów w związku z wprowadzeniem z dniem 1 maja br. w ustawie - Prawo o ruchu drogowym, dodatkowego badania technicznego dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wysokość opłaty za przeprowadzenie takiego badania nie będzie odbiegać od aktualnego poziomu opłat za badania techniczne pojazdów.

   Informuję również, że przepisy dotyczące przedmiotowych opłat nie są przedmiotem norm i regulacji Unii Europejskiej i nie są objęte procedurą notyfikacji do Komisji Europejskiej.

   Uprzejmie wyjaśniam, że odpowiedź na pytanie poruszone przez Pana Posła w interpelacji, dotyczące zniesienia podatku akcyzowego na używane auta sprowadzane z innych państw UE, wymaga odpowiedzi zainteresowanego resortu, tj: Ministerstwa Finansów.

   Z należnym szacunkiem

   Sekretarz stanu

   Jan Ryszard Kurylczyk

   Warszawa, dnia 11 sierpnia 2004 r.